Dobór odpowiedniego krzesła biurowego to nie lada wyzwanie. Dziecko spędza przy biurku dużo czasu, dlatego warto zapewnić mu odpowiedni komfort. Wybór sklepowy jest ogromny, a oferta zróżnicowana. Na co zwrócić uwagę, czym się kierować oraz jak dobrać właściwy model? Podpowiadamy!
Biurowe krzesło dla dziecka – jakie najlepsze ?
Krzesło jest najważniejszym elementem wyposażenia miejsca do nauki. Najistotniejsza funkcja jaką powinno posiadać to regulowana wysokość. Profilowane siedzisko oraz boczne podpórki to kolejne udogodnienia dla dziecka. Właściwa pozycja ciała podczas wypełniania swoich szkolnych obowiązków, czy czytania lub rysowania zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa i utrwalania ich. Decydując się na tzw. „obrotówkę” dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę kilka składowych.
Oparcie:
Oparcie jest kluczowym elementem w całym krześle. Krzesła profilowane są tu bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba zadbać aby kręgosłup podparty był zgodnie z jego krzywiznami – w kształt litery S. W części lędźwiowo-krzyżowej powinno znajdować się uwypuklenie, a długość oparcia powinna sięgać dziecku do końca głowy, by mogło ją swobodnie opierać. Starsze, nastoletnie dzieci mogą sobie pozwolić na krzesło z możliwością odchylenia pleców do tylu tzw. mechanizm TILT. Ważna jest stabilność krzesła, by nie zdarzył się wypadek.
Siedzisko:
Bardzo ważna jest odpowiednia wysokość siedziska. Stopy dziecka powinny opadać swobodnie na podłogę, a kolana mają być zgięte pod kątem prostym. Krawędź siedziska musi być miękka, by nie uciskała ud. Samo siedzsiko nie może być natomiast zbyt miękkie, by nie powodować senności ani dekoncentracji. Należy również zwrócić uwagę na szerokość siedziska krzesła obrotowego. Dziecko powinno mieć po bokach kilka cm luzu.
Podłokietniki:
Pozwolą utrzymać dziecko we właściwej pozycji i odciążyć kręgosłup. Stabilizują całą sylwetkę i minimalizują przechylenia ciała. Podpórki muszą być zamacowane na takiej wysokości, by gwarantowały swobodne podparcie przedramion, bez konieczności unoszenia barków. Decydując się na opcję z podłokietnikami należy sprawdzić czy swobodnie mieszczą się pod blat biurka.
Regulacja:
Mając na uwadze zagwarantowanie dziecku jak najlepszych warunków, warto rozważyć zakup modelu posiadającego różne udogodnienia. Jednym z najważniejszych jest regulacja wysokości siedziska, dzięki której łatwo dostosować go do wzrostu dziecka oraz wysokości biurka.
Ważna też jest regulacja głębokości siedziska, która powinna być równa długości ud ucznia.
Wielu producentów ma również w swojej ofercie fotele obrotowe z regulowanymi a nawet odkręcanymi podłokietnikami.
Wymienione regulacje sprzyjają zakupom szytym na miarę, a nie jak to często bywa w przypadku dzieci - „na wyrost”.
Stelaż:
Najlepiej gdy stelaż ma jak najwięcej metalowych elementów. Jest może przez to cięższy ale na pewno dalej lepszą stabilność i solidność. Krzyżak z kółkami można dobrać pod powierzchnię na jakiej ma stać. Do twardej, parkietowej podłogi polecane są szczególnie kółka kauczukowe. W przypadku dziecka dobrze też sprawdzają się specjalne kółka samohamujące.
Tapicerka:
Kiedy już znajdziemy krzesło o odpowiedniej ergonomii, można skupić na jego wizualnych aspektach. Dziecięce fotele są często dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Można też zdecydować się na model z tkaniną „oddychającą”, a w przypadku mniejszych dzieci dobrze sprawdzi się materiał odporny na plamy.
Zakup zdrowego krzesła do biurka, które zapewni dziecku odpowiedni komfort, to z pewnością nie łatwe zadanie. Mamy nadzieje, że nasze wskazówki sprawią, iż wybór okaże się o wiele łatwiejszy.