Niewielu szczęśliwców jest w stanie pochwalić się okazałym balkonem lub tarasem. Spraw aby Twoja własna mała balkonowa przestrzeń stała się wyjątkowa i funkcjonalna. Wystarczy odrobina wyobraźni, inspiracji i wysiłku, by stworzyć idealne miejsce do wypoczynku.
Poznaj 6 prostych kroków do urządzenie wymarzonego małego balkonu.
Po pierwsze – zainspiruj się.
Zanim zabierzemy się za totalne remonty warto pooglądać zdjęcia w katalogach, czasopismach lub w internecie. Czai się tam wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań, które za darmo możemy wpisać w swój projekt. Zastosowanie pomysłowych trików i nietuzinkowych sposobów sprawi, że każdy sąsiad będzie z ciekawością podglądał etapy tej niesamowitej metamorfozy. Przy aranżacji małej przestrzeni warto postawić na jeden styl wiodący, by wszystkie elementy wystroju składały się w harmonijną całość.
Po drugie – planowanie.
Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku wyjątkowo małych powierzchni. Do planowania będzie potrzebna kartka i długopis aby dokładnie rozrysować całą aranżację z uwzględnieniem proporcji. Pozwoli to na zaplanowanie w projekcie rodzaju i wymiarów mebli, ilości roślin oraz dobór odpowiednich dodatków. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i nerwy, które często towarzyszą nietrafionym i szybko podjętym decyzjom za namową sprzedawcy.
Po trzecie – funkcjonalność.
Na etapie planowania trzeba pamiętać, że ta niewielka przestrzeń do zagospodarowania ma przede wszystkim nam służyć. Warto poświęcić kilka roślinek w imię wygodniejszych, większych mebli czy dostawienia dodatkowego siedziska dla gościa. Wspólny poranek z kubkiem kawy na świeżym powietrzu, czy wieczorna rozmowa z koleżanką przy drinku, doda sporo pozytywnej energii i uwolni od stresu. Dobrze gdy mebel jest rozkładany, ma możliwość podwieszania lub może spełniać kilka funkcji jednocześnie jak np. ławka, która może być też schowkiem. Jeśli Twój balkon jest narażony na dużą dawkę słońca warto pomyśleć o praktycznej zwijanej markizie.
Krok czwarty – dobór mebli.
Do kwadratowego balkonu dobieramy kwadratowy lub okrągły stolik. Ścięte rogi i owalne kształty będą tu najlepszym rozwiązaniem, gdyż ułatwią przechodzenie między meblami na wąskiej przestrzeni. Do bardzo wąskiego balkonu lepszy będzie prostokątny stolik wraz z ułożonymi siedzeniami wzdłuż blatu. Świetnie sprawdzi się tu ławka lub skrzynia z siedziskiem.
Krzesła warto wybierać z opcją składania lub nakładania jedno na drugie. Na balkonie dobrze sprawdza się drewno, które wolno się nagrzewa oraz krzesła z tworzywa. Hitem są plecionki oraz ażurowe krzesła, które gwarantują użytkownikowi przewiew. Dodatkowo są lżejsze, delikatniejsze i mniej się nagrzewają. Krzesła z tworzywa są też łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Aranżując tę wyjątkową przestrzeń warto postawić na kolor - wprowadzi powiew świeżości i nowości.
Krok piąty czyli P jak piękne dodatki.
Żaden balkon czy tym bardziej taras nie byłby kompletny bez choćby odrobiny roślinności. Najlepszym wyjściem jest tu zastosowanie kwiatów w doniczkach. Warto postawić na gatunki, które nie mają silnej woni. Dołącz do nich modne i przydatne zioła doniczkowe typu mięta, bazylia, oregano lub inne z ulubionych. Mogą one stać się zarówno żywą ozdobą Twojego balkonu jak i wystąpić w Twoim popisowym daniu na talerzu :).
Sposobem na dodanie wnętrzu delikatnego szyku jest dobór odpowiednich donic. Modeli jest wiele : od wiszących, po gliniane, ceramiczne, wiklinowe lub metalowe i wiele więcej. Ich kształty i faktury sprawią, że wnętrze nabierze charakteru i oryginalności.
Kolejnym funkcjonalnym elementem dekoracyjnym, który doda przytulności są poduszki na krzesła jak i dekoracyjne. Można je wykonać nawet własnoręcznie. Dobrze aby poszewki były wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin jak bawełna czy len. Jeśli zależy nam na trzymaniu poduszek na dworze przez cały czas, trzeba obić je wodoodporną lub ceratową tkaniną. Wskazana jest delikatna kolorystyka lub jakieś ciekawe nadrukowane motywy. Jeśli lubisz przesiadywać wieczorami na balkonie przyda się również lekki bawełniany koc. Tarasowy dywanik sprawi, że nasz balkon przeobrazi się w dodatkowy pokój.
Krok szósty – żarówki, lampy i lampiony.
Gdy balkon jest już pięknie urządzony, czas pomyśleć o jego odpowiednim oświetleniu. Lato to przede wszystkim przyjemne długie wieczory z książką lub w ulubionym towarzystwie spędzane właśnie na balkonie.Na wybór odpowiedniego oświetlenia największy wpływ ma jego powierzchnia, a także klimat jaki chcemy stworzyć.
Czasem wystarczy jedna lampa, a czasem strzałem w dziesiątkę okażą się liczne światełka. Do stworzenia odpowiedniego klimatu i nastroju najlepiej sprawdzą się lampiony i girlandy ledowe. Szeroka oferta rynkowa pozwala na dobór czegoś specjalnie pod swoje upodobania. Lampy balkonowe są dostępne w różnych konfiguracjach – girlandy na baterie, lampki na akumulatorki, a także lampy solarne. Jeśli postawiliśmy na dodatki w klimacie boho doskonale sprawdzą się lampiony. Tu wybór też jest ogromny – szklane, papierowe, metalowe oraz z tworzyw sztucznych. Są w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i też różnią się typem oświetlenia (lampka na baterie/ świeca).
Jak widać mały balkon w cale nie oznacza małych możliwości. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas rozwiązania znajdą zastosowanie na Twoim balkonie. Odczaruj swój mały smutny balkon w nowoczesną, funkcjonalną i inspirującą przestrzeń.